Kitą kartą, kai pamatysite skaičių „3“ – laikrodyje, kelio ženkle ar ant sportininko marškinėlių – pagalvokite apie savo krūtis… Reguliari krūties vėžio simptomų kontrolė gali išgelbėti jūsų gyvybę.

Kodėl turėtumėte reguliariai savarankiškai pasitikrinti krūtis?

  • Visų pirma, susipažinsite su savo krūtimis ir jų normalia būkle, kad turėtumėte atskaitos tašką. Taip labiau pastebėsite bet kokius pokyčius, pavyzdžiui, guzą ar neįprastą patinimą.
  • Tai ypač svarbu, jei dar nepradėjote kartą per du metus atliekamų mamografijų, kurios paprastai planuojamos moterims nuo 45 iki 74 metų1. Daugiau informacijos apie krūties vėžio prevencines programas rasite čia.

Tačiau nepamirškite, kad kartais savityra gali tapti nepagrįsto nerimo šaltiniu: daugelis guzelių yra nepiktybiniai, nepradėkite nerimauti nepasitarusios su gydytoju!

Kaip savarankiškai pasitikrinti krūtis?

Tinkamas laikas
Savityra turėtų užtrukti vos kelias minutes kiekvieną mėnesį. Nebūtina jos atlikti kiekvieną mėnesį, bet reikėtų palaikyti reguliarų įprotį. Svarbu įsiminti, kada geriausia atlikti savityrą. Toliau pateikiamos bendrosios rekomendacijos.
• Jei dar nesibaigė menstruacijos, pasirinkite konkretų laiką apžiūrėti krūtis praėjus kelioms dienoms po menstruacijų pabaigos.
• Jei jums yra menopauzė (daugiau nei vienerius metus neturėjote mėnesinių), pasirinkite įprastą mėnesio dieną patikrai atlikti, po to ją kartokite kiekvieną mėnesį.

Visada pasitarkite su savo ginekologu, kad nustatytumėte geriausią laiką ir dažnumą savityrai atlikti1,2.

3 SAVITYROS ETAPAI

Atsistokite tiesiai ir atsisukite veidu į veidrodį.

Vizualiai apžiūrėkite savo krūtis.

Apčiuopkite krūtinę: patikrinkite tris zonas – krūtį, pažastį ir spenelį.

Eiga

3 ETAPAI2:
1 etapas. Tinkamai atsistokite
Kadangi patikra grindžiama ne tik krūtų apčiuopa, bet ir vizualine apžiūra, atsistokite arba atsisėskite priešais veidrodį tiesia nugara taip, kad krūtis matytumėte iš priekio.

2 etapas. Vizualinė apžiūra
Apžiūrėkite krūtis, ar nėra kokių nors formos ar tekstūros pakitimų. Bet kokie šašai, įtrūkimai, žymės ar paraudimas gali būti ženklas, kad reikia skirti daugiau dėmesio. Pakartokite vizualinę apžiūrą sunėrusios rankas už galvos.

3 etapas. Apčiuopa
3 PAGRINDINĖS TIKRINTINOS SRITYS:
a. Krūtis: apčiuopkite kairę krūtį dešine ranka, pakeldamo kairę ranką. Pirštų galiukais apčiuopkite krūtį iš išorės į vidų, sukamaisiais judesiais ieškodamos darinių, skausmingų vietų ar niežėjimo.
b. Pažastis: dešine ranka sukamaisiais judesiais apčiuopkite sritį tarp kairės krūties ir pažasties, taip pat pačią pažastį.
c. Spenelis: švelniai paspauskite spenelį, kad patikrintumėte, ar nėra išskyrų. Atsiradus išskyroms, nesvarbu, kokios spalvos, nedelsiant kreipkitės į gydytoją. Taip pat patikrinkite, ar spenelis nėra skausmingas, uždegiminis ar įdubęs.

Tada pakartokite veiksmus su dešine krūtimi, naudodamos kairę ranką.

Į kokius svarbius požymius reikia atkreipti dėmesį?3

Be neskausmingo darinio ar guzelio krūtyje, pateikiame nebaigtinį požymių, į kuriuos turėtumėte atkreipti dėmesį savityros metu, sąrašą.

Krūties ar limfmazgių patinimas žemiau pažasties

Skausmas krūties ar spenelio srityje

Spenelio ar krūties oda paraudusi, sausa, pleiskanojanti ar sustorėjusi

Krūties apimties ar formos pokyčiai

Spenelio įdubimas

Išskyros iš spenelio (išskyrus motinos pieną)

Jei savityros metu pajutote ar pamatėte vieną iš šių požymių, kreipkitės į gydytoją.

Atminkite, kad šie požymiai ne visada reiškia vėžį!

Kai kurių moterų krūtys gali būti natūraliai asimetriškos, gali būti dėmių, strijų ar kitų netobulumų, kurie gali būti nekenksmingi, jei neprogresuoja3.

Krūtų savityra nepakeičia vizito pas gydytoją. Jei turite klausimų ar nerimaujate, kreipkitės į savo šeimos gydytoją arba ginekologą. Visos 45–74 metų moterys turėtų būti tikrinamos dėl krūties vėžio pagal krūties vėžio prevencijos programą. Daugiau informacijos apie krūties vėžio prevencines programas rasite čia.

Daugiau apie krūties vėžį skaitykite čia.

Šaltiniai:

  1. Valstybinė ligonių kasa prie sveikatos apsaugos ministerijos. Krūties vėžio prevencija. Prieiga: https://ligoniukasa.lrv.lt/lt/veiklos-sritys/informacija-gyventojams/ligu-prevencijos-programos/kruties-vezio-prevencija/. Paskutinį kartą žiūrėta 2025 m. Vasario mėn.
  2. Think Pink: Everything you need to know about living during and after breast cancer. Available on: Shttps://www.think-pink.be/fr/cancer-du-sein. Downloaded on 27-09-2023.
  3. Amerikos vėžio draugija. Krūties vėžio požymiai ir simptomai. Prieiga: https://www.cancer.org/cancer/types/breast-cancer/screening-tests-and-early-detection/breast-cancer-signs-and-symptoms.html. Paskutinį kartą žiūrėta 2025 m. Vasario mėn.

LT-NON-00747 02/2025