Hero Image

Pacientų ir jų artimųjų švietimas

Kviečiame peržiūrėti informaciją ir patarimus, skirtus pacientams ir jų artimiesiems.

Pagalba aktyviai dalyvaujant savo sveikatos priežiūros procese

Rūpinimasis savo sveikata ir vaistais gali pasirodyti kaip neįveikiama užduotis, tačiau taip būti neturėtų. Toliau skaitykite patarimus ir informaciją, padėsiančią jums valdyti bendrą savo sveikatos būklę. Informacija jums pateikiama patarimų forma – ji nėra skirta pakeisti pokalbius su gydytoju.

Toliau pateikiama keletas veiksmų, kurių galite imtis, norėdami pasidomėti apie savo vaistus

Atsakingas vaistų vartojimas

Yra keletas svarbių dalykų, kuriuos galite padaryti gydytojo kabinete, vaistinėje ar namuose, jei norite vaistus vartoti taisyklingai.

Illustration of a patient talking to doctor in office

Apsilankymo pas gydytoją metu informuokite ir užduokite klausimus apie savo vartojamus vaistus

Apsilankymo pas gydytoją metu pasitikslinkite, ar suprantate, kokius vaistus vartojate:

1. Atsineškite savo vartojamų vaistų buteliukus ar sąrašą (įtraukite receptinius ir nereceptinius vaistus, vitaminus, žolinius preparatus ir maisto papildus), taip pat vaistų, kuriems esate alergiškas (-a), sąrašą.

2. Pasakykite gydytojui ar slaugytojui, jei laukiatės ar maitinate krūtimi, kad jie galėtų įsitikinti tam tikrų vaistų vartojimo saugumu.

3. Pasiruoškite klausimų apie vaistus, ypač apie naujai paskirtus. Pavyzdžiui, pasiteiraukite:

  • Koks vaisto pavadinimas?
  • Kam skirtas šis vaistas?
  • Kada ir kaip jį vartoti? Ar galima vartoti su kitais vaistais?
  • Vartoti su maistu ar atskirai? Ar yra kažkas, ko nereikėtų valgyti, vartojant šį vaistą?
  • Kiek laiko vartoti vaistą?
  • Ar yra kokių nors nepageidaujamų poveikių, kurių reikėtų saugotis? Ką daryti, jei pasireiškia nepageidaujamas poveikis?

Vaistinėje gaukite aiškius nurodymus, kaip vartoti vaistą

Vaistinėje neskubėkite ir išsiklausinėkite visko, kas padėtų daugiau sužinoti apie vaistus, jų vartojimą ir laikymo sąlygas. Štai keletas patarimų:

1. Vaistininkui padavus vaistą, išimkite jį iš vaistinės maišelio ir perskaitykite informacinį vaisto lapelį:

  • Patikrinkite, ar pavadinimas atitinka nurodytąjį vaisto recepte;
  • Jei nesuprantate, kaip vartoti vaistą (kokią dozę, kokiu paros metu, su maistu ar atskirai nuo jo ir pan.), paprašykite, kad vaistininkas paaiškintų. Jis mielai tai padarys.

2. Nebijokite klausti tokių klausimų, kaip:

  • Kaip laikyti vaistą? Pavyzdžiui, ar jį reikia laikyti šaldytuve?
  • Ar galima gauti informacinį lapelį kita kalba?

Namuose ir kelionėje laikykitės režimo

Vaistus vartokite tiksliai taip, kaip nurodė sveikatos priežiūros specialistas. Štai keletas patarimų, kaip tai palengvinti:

1. Vaistus laikykite vienoje vietoje, kad visada žinotumėte, kur jie padėti.

2. Nepalikite vaistų automobilyje, nes, priklausomai nuo oro sąlygų, temperatūra jame gali smarkiai pasikeisti.

3. Popieriniame, telefono ar kito skaitmeninio prietaiso kalendoriuje nustatykite priminimus, kad neužmirštumėte laiku vartoti vaisto.

4. Jei ruošiatės keliauti, planuokite į priekį:

  • Patikrinkite, ar pakaks vaistų visai kelionei (dėl visa ko pasiimkite daugiau, jei tektų užtrukti).
  • Jei keliaujate lėktuvu, vaistus palikite rankiniame bagaže originaliose pakuotėse, kad nekiltų problemų patikros metu.

5. Jei reikia, paprašykite draugų ir šeimos narių pagalbos dėl vaistų vartojimo. Pavyzdžiui, paprašykite nustatyti mobiliojo telefono priminimus, kada laikas vartoti vaistus.

Jei esate paciento globėjas, nepamirškite rūpintis savimi

Didelė tikimybė, kad visi kada nors galime būti savo sergančių artimųjų globėjais arba pažinoti kažką, kas globoja savo sergantį artimąjį. Rūpindamiesi savo artimaisiais neturėtume pamiršti savęs.

Illustration of man covering a woman with his umbrella during the rain

Patarimai pacientų globėjams

Didesnis streso lygis, nerimas, depresija ir kiti psichikos sveikatos sutrikimai yra dažnas reiškinys tarp pacientų globėjų. Pateikiame kelis patarimus, kaip pasirūpinti savo sveikata, kad būtumėte pakankamai stiprus rūpintis savo artimuoju:

1. Priimkite kitų asmenų pagalbos pasiūlymus ir perleiskite jiems kai kurias užduotis, kurias jie gali atlikti, pavyzdžiui, padėti apsipirkti ar sutvarkyti kitus kasdienius reikalus.

2. Pasikalbėkite su artimojo gydytoju ir užduokite Jums rūpimus klausimus.

3. Neignoruokite Jums galinčių pagelbėti naujųjų technologijų, pavyzdžiui, maisto pristatymo į namus ir meditacijos programėlių.

4. Jei su artimojo priežiūra susijusios emocijos trukdo Jūsų kasdieniam gyvenimui, nedelsdami pasikalbėkite su psichikos sveikatos specialistu.

5. Kai tik galite, darykite pertraukas – artimojo priežiūra yra sunkus darbas.

6. Savo artimojo medicininę ir teisinę informaciją susisteminkite ir saugokite vienoje vietoje, kad ji būtų nuolat atnaujinama ir lengvai randama prireikus.

Ir visų svarbiausia – nepamirškite savęs pagirti: artimojo priežiūra yra vienas sunkiausių, tačiau ir didžiausią pasitenkinimą teikiančių darbų.

Pasiruošimas prieš apsilankymą pas gydytoją yra labai svarbus

Prieš kitą apsilankymą pas gydytoją imkitės visų žingsnių, kad tinkamai išnaudotumėte tiek savo, tiek gydytojo laiką.

Toliau pateikiame kelis dalykus, kuriuos galite padaryti, kad suteiktumėte ir gautumėte reikalingą informaciją apie savo sveikatą.

Patarimai prieš apsilankymą pas gydytoją

1. Užsirašykite kelis klausimus:

  • Dėl kokios priežasties man reikia vizito pas gydytoją?
  • Kaip jaučiuosi ir kokie mano simptomai?
  • Kaip galiu numalšinti simptomus ir blogus pojūčius?
  • Kokių tyrimų man reikės?
  • Kokios yra gydymo galimybės ir kaip jos padės?

2. Kai tariatės dėl apsilankymo pas gydytoją, informuokite registratūrą, kuo jie galėtų Jums padėti.

  • Jei gydytojas nekalba Jūsų kalba, paprašykite, kad apsilankymo metu dalyvautų vertėjas.
  • Paklauskite, ar gydytojas konsultuoja nuotolinio ryšio priemonėmis. Vis daugiau gydytojų siūlo nuotolines konsultacijas, kad pacientams būtų lengviau gauti sveikatos priežiūros paslaugas neišeinant iš namų. Pasiteiraukite, ar yra galimybė gauti tokią konsultaciją.

3. Paprašykite, kad Jus kas nors palydėtų.

  • Pasvarstykite, ar verta būtų paprašyti šeimos nario ar draugo, kad Jus palydėtų pas gydytoją ir padėtų užsirašyti pastabas bei įsidėmėti, ką sako gydytojas.

4. Iš anksto pasiruoškite, jei lankysitės pas naują gydytoją pirmą kartą.

  • Sudarykite trumpą simptomų ar sveikatos problemų sąrašą, įskaitant šiuo metu vartojamų vaistų pavadinimus, dozes ir laikotarpį.
  • Padarykite sąrašo kopiją, kurią atiduosite gydytojui atvykę pas jį, ir paprašykite sąrašą įdėti į Jūsų ligos istoriją.

5. Nesigėdykite – Jūsų gydytojas jau yra tai girdėjęs.

  • Jei planuojate aptarinėti asmenišką temą, pamėginkite iš anksto pasipraktikuoti, ką sakysite, kad jaustumėtės patogiau.

Apsilankymo pas gydytoją metu būkite atviras ir aktyvus

Kalbėtis su gydytojais gali būti sunku, gali pasirodyti, kad būtina skubėti. Vis dėlto apsilankymas pas gydytoją yra vertingas laikas, kurio nederėtų švaistyti. Galvokite apie save ir savo gydytoją kaip vienos komandos narius ir drąsiai kalbėkite apie savo sveikatą.

1. Paaiškinkite, kaip jaučiatės – nurodykite net smulkmenas.

  • Tik Jūs žinote, kaip jaučiatės, ir tą informaciją turi žinoti Jūsų gydytojas. Atvirai ir sąžiningai pasikalbėkite su gydytoju, kaip jaučiatės ir kokie simptomai Jums pasireiškia. Tai padės gydytojui geriau suprasti, kaip atliepti Jūsų sveikatos priežiūros poreikius.

2. Klauskite.

  • Jūsų gydytojas gali žinoti apie kitas gydymo galimybes. Pabandykite būti atviras pokalbio metu. Viso pokalbio metu užduokite klausimus, kad suprastumėte viską, ką Jums sako gydytojas.

3. Žymėkitės pastabas.

  • Apsilankymo metu Jūs arba Jus palydėjęs asmuo turėtų žymėtis, ką sako gydytojas. Užrašai padės Jums prisiminti viską, ką sakė gydytojas, ir pasidalyti informacija su savo globėju ar kitais šeimos nariais.

Contact us banner image
Susisiekite su mumis

UAB Merck Sharp & Dohme, Kęstučio g. 59/27, Vilnius, LT-08124, Lietuva

Norėdami pranešti apie bet kokias nepageidaujamas reakcijas į vaistus, informuoti dėl vaistų kokybės ar gauti medicininės informacijos, rašykite adresu: dpoc_lithuania@merck.com.